W dniu 30 czerwca zakończyło się głosowanie  w ogólnopolskim konkursie Drzewo Roku. Do konkursu zgłoszony został 350 letni  dąb Karczmarz – okazały pomnik przyrody i świadek historii naszego miasta położony przy ul. Spokojnej w Międzyzdrojach. W finale 7. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z kilkudziesięciu zgłoszeń nadesłanych z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali 5100 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano blisko 16 000 odwiedzin.
Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.
W tegorocznym plebiscycie zwyciężyła topola Helena z Helu, na którą oddano  867 głosów, niewiele mniej, bo 844 głosy uzyskała egzotyczna palma Feniks Kanaryjski z Gliwic, dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Dąb Karlik z Gogolina uzyskując 785 głosów. Karczmarz uzyskał 106 głosów.
Szanowni Państwo, wszystkim osobom za oddane głosy na międzyzdrojskiego Karczmarza serdecznie dziękujemy. Nasze miasto może pochwalić się licznymi okazałymi drzewami z ciekawą historią. Pochwalmy się tym z czego możemy być dumni. Dlatego już dziś zapraszamy do podawania propozycji drzew, które zgłosimy do konkursu w 2018 roku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw swój komentarz
Please enter your name here