MOLO – o długości 395 m, najdłuższe betonowe molo w Polsce. Pierwsze drewniane molo zostało wybudowane w 1884 roku.

Do końca XIX wieku oddano do użytku cztery dalsze mola. Główne molo o długości 370 metrów w miejscu obecnego, ufundował międzyzdrojski przedsiębiorca Bötther, który zainwestował w jego budowę 250 tysięcy marek.

Molo zostało uroczyście oddane 1 lipca 1906 roku. W tym samym roku na jego głowicy zbudowano przystań dla statków pasażerskich i kawiarnię. Stare pocztówki i mapy przedstawiają krótkie mola, na których znajdowały się szatnie oddzielne dla pań, panów i dzieci oraz miejsca do leżakowania.

Z molo roztacza się wyjątkowa panorama na Zatokę Pomorską. Ku zachodowi ciągnie się nizinna Mierzeja Przytorska, wieczorami widać w oddali światła latarni morskiej w Świnoujściu oraz nowo wybudowany terminal LNG.

Po stronie wschodniej znajduje się Góra Kawcza o wysokości 61 m n. p. m. a u jej podnóży baza rybacka. Widoczne z międzyzdrojskiego molo jest najwyższe klifowe wzniesienie na polskim wybrzeżu – Gosań mające 95 m n. p. m. Molo jest ulubionym miejscem nie tylko zakochanych odwiedzających Międzyzdroje, ale także wszystkich turystów podziwiających morską panoramę podczas letnich zachodów słońca i jesiennych widowiskowych sztormów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw swój komentarz
Please enter your name here