Po tym sezonie szerokim echem po mieście rozchodzi się opinia o mniej zamożnych turystach odwiedzających nasze miasto. Narzekają restauratorzy i lokalni przedsiębiorcy oferujący noclegi. Wiele opinii można przeczytać w internecie. Miasto Gwiazd staje się miastem dla uboższych turystów. Dlaczego tak się dzieje? Sprawdziliśmy ceny na portalach oferujących noclegi.

Jedną z przyczyn, może być budowa ogromnej ilości nowych apartamentów w Międzyzdrojach. Apartamentowce miały przyciągać bogatszych turystów z polski, jak i z zagranicy, na wypoczynek we własnym mieszkaniu.

Owszem, apartamentowce przyciągnęły inwestorów, którzy zakupili lokale, tylko do prowadzenia biznesu w Międzyzdrojach.

I jaki mamy tego efekt?

Sami właściciele apartamentów wyposażonych praktycznie we wszystko nie spędzają w nich wakacji, a najczęściej za granicą. Biura kwater zajmują się wszystkim. Wydają klucze, sprzątają po turystach. Te miejsca wypoczynku, wyposażone są praktycznie we wszystko; lodówki, pralki, telewizory, internet, w pełni wyposażone kuchnie. Na portalach oferujących noclegi w Międzyzdrojach takie apartamenty można znaleźć już od 35 zł/os.

Dlaczego tak tanio?

A to dlatego, że cena wynajmu całego apartamentu wynosi np. 350 zł za dobę i tak pobiera się opłaty. W większości przypadków nie kontroluje się liczby osób przebywających w danym apartamencie. Co nie jest możliwe u naszych lokalnych kwaterodawców. Skutek jest taki, że w apartamencie za 350 zł nocuje nawet 8 a czasem 10 osób. Często można zobaczyć balkony nowych apartamentowców, wypełnione ogromną liczbą imprezujących turystów. Dodatkowo w pełni wyposażona kuchnia daje możliwości stołowania się na miejscu. Oczywiście ze stratą dla lokalnych restauratorów a ogromnym zyskiem dla marketów w Międzyzdrojach.

Oferty noclegowe u naszych typowych kwaterodawców w willach, pensjonatach, domkach zaczynają się od 60 zł za dobę. Większość z nich odprowadza podatki za prowadzoną działalność gospodarczą.

Polak mądry po szkodzie?

Na całym świecie znane są podobne przypadki, jeśli chodzi apartamenty i mieszkania na wynajem krótkoterminowy. Przykład hiszpańskiej Barcelony, gdzie praktycznie całe centrum miasta zostało wykupione z mieszkań prywatnych na rzecz wynajmu krótkoterminowego. Jak sobie z tym poradzono?

Wynajmiesz, płać podatki!

Właściciel apartamentu, który oferuje noclegi w internecie i nie tylko, zobowiązany jest zarejestrować działalność. Specjalna komisja przegląda wszystkie oferty noclegowe oraz sprawdza, czy lokal jest zarejestrowany i odprowadza podatki. Jeśli oferta nie jest zarejestrowana, a w danym lokalu komisja napotka turystę lub większą liczbę osób niż deklarował właściciel, kara może wynieść 50 000 Euro.

Na tym nie koniec!

W przyszłym roku kalendarzowym liczba oferowanych apartamentów w Międzyzdrojach może się nawet potroić. Naturalnie zwiększy się konkurencja na rynku wynajmu krótkoterminowego. Czy dotychczasowe ceny jeszcze się obniżą? Czy naszych lokalnych przedsiębiorców oferujących noclegi czeka katastrofa? Czy nasze restauracje będą świecić pustkami? Zobaczymy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw swój komentarz
Please enter your name here