Kultura osobista w Międzyzdrojach umiera, o czym znów możemy się przekonać. Obraźliwe komentarze, bezzasadna krytyka i obelgi – zjawisko ogromnego hejtu w jednym z międzyzdrojskich portali dynamicznie się rozwija.

Hejter – określenie osoby, która wyraża kłótliwe i agresywne komentarze w Internecie.W sposób napastliwy i używając tzw. mowy nienawiści (nazwa pochodzi od spolszczenia angielskiego słowa hate) krytykuje daną rzecz lub osobę (najczęściej publiczną). Hejterzy starają się zwrócić na siebie uwagę poprzez prowokacyjne komentarze. Każdy może być ofiarą hejtera, ale ich głównym celem są zazwyczaj osoby publiczne.

Wylewający żółć z klawiatury Wasz sąsiad lubuje się przede wszystkim w krzywdzeniu i ośmieszaniu innych, umieszczaniu obraźliwych wpisów, oraz złośliwym przedstawianiu ludzi i wydarzeń. – To osoby sfrustrowane, niezadowolone z własnego życia, ale też mające sporo wolnego czasu, który poświęcają właśnie na atakowanie innych w internecie. Na cechy opisujące modelowego hejtera najczęściej wskazujemy zawiść, zazdrość i silne poczucie odrzucenia. Jeśli jest kiepsko, rzadko utożsamia to z własnymi niedostatkami czy błędami, a chętniej przypisuje to innym osobom i wydarzeniom. Błędem jest też oddzielanie zachowania w internecie od zachowania w tzw. realu. – Bardzo często te role się na siebie nakładają. Jeśli ktoś jest agresorem internetowym, najczęściej jest też agresorem na co dzień. Obecnie już siedmiu na dziesięciu Polaków uważa, że z tym problemem należy walczyć. Najwięcej zwolenników ma usuwanie niestosownych komentarzy przez administratorów serwisów (tak jak będzie w tym przypadku), blokowanie adresów IP hejterów i możliwość zgłaszania agresywnych czy szyderczych wpisów jako hejtu, a także karanie hejterów na podstawie kodeksu karnego. W stosunku do samych hejterów zaleca się ignorowanie. Właśnie to najmocniej uderza w grupy, których wszelkie działania obliczone są na zdobycie rozgłosu i uwagi otoczenia.

To nasze małe środowisko w Międzyzdrojach, które „nakręca się” tym w codziennym życiu, nie powinno w sposób milczący dawać przyzwolenia na takie zachowania. Przykładowo – prowokowanie artykułami pt. „Jak oceniasz…” jest to woda na młyn, dla wszystkich tych naszych sąsiadów, którzy za komputer siadają głównie po to, by szydzić, obrażać, kłamać i dręczyć innych. A może po prostu oswoiliście się Państwo z nienawiścią, którą na klawiaturę przenosi mała grupa frustratów? Gdzie elementarny szacunek dla drugiego człowieka? Gdzie minimum kultury osobistej? Wygląda na to, że nie ma. Są jeszcze osoby, którym ten artykuł nie przypadnie do gustu. Sam nie wiem czy to bardziej smutne czy obrzydliwe.

Oskar Przybyszewski
miedzyzdrojskie.info

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw swój komentarz
Please enter your name here