Już po raz drugi odbył się w Lubinie Dzień Św. Ottona. Okazja do świętowania tego patrona jest historyczna – to właśnie do Lubina w 1124 roku zawitał św. Otton z Bambergu z misją chrystianizacyjną. Tu odkopano podczas badań archeologicznych pozostałości kościoła z tamtych czasów oraz istniejący przy nim cmentarz.

Niedzielne wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. MB Jasnogórskiej w Lubinie. Podczas wygłoszonej homilii ks. Proboszcz kanonik Waldemar Michałowski mówił o tym, aby wartości jakie przed wiekami głosił św. Otton przyjęli do serca także współcześni. I aby ta nauka była nie tylko w umysłach, ale i codziennym życiu każdego z nas.

Po mszy św. wykład historyczny pt. ,,Nad Świną w XII wieku” wygłosił prof. M. Rębkowski opowiadając zebranym o ważności grodziska w Lubinie w tamtym czasie.

Po wykładzie rozpoczęła się część jarmarku na grodzisku w Lubinie. I znów zapłonął ogień rozpalony od pochodni, była zabawa dla dzieci, konkursy o tematyce średniowiecznej – łucznictwo, turniej rycerski, rzut podkowami, gra w kręcioła. Na uczestników jarmarku czekał pyszny poczęstunek. Słoneczna pogoda pozwoliła na wypoczynek z dala od zgiełku z pięknymi widokami na Zalew Szczeciński i Wsteczną Deltą Świny jaki roztacza się z grodziska.

Liczba wystawców w tym roku wzbogaciła się o stoisko bartnika, u którego można było zakupić pyszne miody, pierniki, stoisko dawnego rzemiosła, na którym prezentowano wyroby ze skóry,  na kolejnym przedstawiano techniki rozniecania ognia, tkactwa, biżuterii i inne. Dla wszystkich chętnych zapewniony był bezpłatny dojazd z Międzyzdrojów. Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali międzyzdrojscy policjanci.

Wydarzenie było organizowane przez: parafię rzymskokatolicką pw. MB Jasnogórskiej w Lubinie, Stowarzyszenie Historii Grodziska Lubin, Stowarzyszenie Volvard oraz gminę Międzyzdroje, która wsparła wydarzenie finansowo.

Aby Dzień Św. Ottona mógł się odbyć potrzebna była praca bardzo wielu osób, którym  za wszelką pomoc i wsparcie składamy gorące podziękowania.

Już dziś zapraszamy wszystkich na III Dzień Św. Ottona w Lubinie, który zaplanowaliśmy na 9 czerwca 2018 roku. Do zobaczenia!

 

Joanna Ścigała

Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw swój komentarz
Please enter your name here